Menu
+48 883 982 668

Historia kamienicy

Historia Rosette Residence

Budowla powstała w XIX wieku na podstawie innowacyjnego projektu Konrada Schwartza - mistrza murarskiego oraz autora najpiękniejszych toruńskich kamienic. Budynek był inwestycją własną Schwartza, w której projekt włożył wiele wysiłku i pracy, aby wyróżniał się na tle innych kamienic. W 1900 roku trafił w ręce Augusta Glogau, który udoskonalił budynek sprawiając, że kamienica stała się niepowtarzalnym dziedzictwem kulturowym Torunia. Budowla znana była przede wszystkim ze swoich innowacyjnych rozwiązań architektonicznych. Zamiast popularnej oficyny zastosowano skrzydło środkowe. Nadało to kamienicy nowoczesnego charakteru, a także sprawiło, że wnętrze budynku jest pełne naturalnego światła. Kolejną zaletą tego nowatorskiego rozwiązania była również poprawa funkcjonalności wewnątrz poszczególnych mieszkań.

Eleganckie fasady, urokliwe sztukaterie, okazałe klatki schodowe czy dekoracyjne sufity to tylko część z budzących zachwyt detali, które dumnie zdobią kamienicę Rosette Residence – XIX wieczny symbol luksusu i prestiżu. Przez długie lata zamieszkiwana była przez zamożną elitę z Torunia, a także z całego kraju. O renomie kamienicy stanowiły nie tylko nowatorskie rozwiązania architektoniczne, ale również ekskluzywne położenie w historycznej dzielnicy Wilhelmstadt.

Historyczna dzielnica Wilhelmstadt

Dzielnica powstała na miejscu wałów, bastionów i fosy Twierdzy Toruń. Nazwano ją na cześć cesarza Wilhelma. W centrum dzielnicy ulokowano plac św. Katarzyny z nowym, garnizonowym kościołem. Wokół placu wytyczono siatkę ulic, a jako główną ulicę reprezentacyjną uznano Wilhelmstrasse – szlak prowadzący do Dworca Głównego. Wzdłuż Wilhelmstrasse rozciągał się piękny pas zieleni stworzony z drzew i krzewów, dzięki czemu dzielnica zyskała na popularności. Stanowiła idealną promenadę do jazdy konnej, parad wojskowych i spacerów. Dzielnicę nazywano Małym Berlinem ze względu na luksusowe kamienice, projektowane przez berlińskich architektów, które zaczęto wznosić w Wilhelmstadt. Dzielnica stanowi obecnie jedną z głównych części śródmieścia Torunia.

Miasto Toruń

Miasto zwane „Krakowem północy”. Niegdyś największe z polskich miast, posiadające doskonale zachowaną starówkę, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miasto, w którym każdy poczuje się wyjątkowo. Sekret niepowtarzalnej atmosfery Torunia kryje się w jego bogatej historii, która nadaje miastu temperament oraz unikalne oblicze. Spacerując wąskimi uliczkami, można poczuć za sobą setki lat niezwykłej historii. Toruń cieszy się także bogatą ofertą kulturową. Są wśród nich renomowane wydarzenia z każdej dziedziny sztuki np. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt", Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Camerimage", Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Toffifest", Jazz Od Nowa Festival, Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica", Bella Skyway Festival oraz wiele innych.

Kamienica przed renowacją

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
rosette.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone